مزاج شناسی

شناخت مزاج و طبیعت بدن، برای هر فردی مهم است چرا که با شناخت طبع بدن خود میتوانند خورد و خوراک متناسب با مزاج خود را بخورند و از بروز بیماری های بسیاری جلوگیری کنند.....
مزاج شناسی

مزاج شناسی

آیا تا به حال به طبیعت بدن خود فکر کرده اید؟آیا فکر کرده اید که طبیعت بدن شما سرد است یا گرم و چه نوع خوراک هایی با بدن شما سازگار است؟سلام عطار قصد دارد شما را با مزاج شناسی و شناخت طبیعت بدن و انواع مزاج ها آشنا کند و همچنین میتوانید به مزاج و طبیعت بدن خودتان پی ببرید.با ما همراه باشید....

اهمیت مزاج شناسی، در خورد و خوراک نمایان میشود.منشا اصلی بیماری ها، خوراک روزانه انسان است به طوری که اگر شما از مزاج خود آگاه باشید و بدانید که چه چیزی را چه موقع و به همراه چه خوراک دیگری باید مصرف کنید (که به آن مصلح میگویند)، میتوانید از بروز بسیاری از بیماری ها جلوگیری کنید.

به عنوان مثال ماست طبیعت سرد و تر دارد و مصرف زیاد آن برای افرادی که طبیعت بدنشان سرد است مضر بوده و مشکلاتی مانند یبوست به وجود می آورد.به همین دلیل در کنار ماست، از مصلح آن که میتواند سیاهدانه یا زنیان باشد استفاده میشود؛ به این دلیل که سیاهدانه طبیعت گرم و خشک دارد و طبیعت سرد ماست را خنثی میکند.

همچنین میتوانید برای جلوگیری از یبوست در مصرف ماست، ازسداب استفاده کنید.

مزاج هر شخص ترکیب شده از ویژگی های ذاتی هر شخص از جمله جنبه های ذهنی، روحی، عاطفی و جسمی است.به طور کلی 4 دسته مزاج داریم که شامل دم، صفرا، سودا و بلغم است که بر اساسگرما، سرما، خشکی و تری بوجود آمده اند.همه انسان ها در بدن خود دارای این 4 مزاج هستند ولی اینکه کدام یک از این کیفیت ها بر بدن غلبه داشته باشد مزاج هر شخص را مشخص میکند.

این 4 کیفیت میتوانند به صورت تکی یا دوتایی با هم ترکیب شوند که مزاج9 گانه را بوجود می آورند.از ترکیب این 4 کیفیت، مزاج های زیر بوجود می آید:

 • گرم و تر
 • گرم و خشک
 • سرد و تر
 • سرد و خشک

مزاج هر انسان یکی از این موارد میباشد ومیتوانید با استفاده ازتست مزاج شناسی یا مراجعه به متخصص طب سنتی از مزاج خود با خبر شوید ولی لازم به ذکر است که مزاج هر انسان، مختص خود اوست یعنی به تعداد انسانس های روی زمین مزاج وجود دارد زیرا هیچ دو نفری پیدا نمیشوند که گرمی، سردی، خشکی و تری بدنشان دقیقا اندازه یکدیگر باشد.برای اینکه بدانید درجه هر یک از این کیفیت ها در بدن شما چقدر است، باید یک پروژه تحقیقاتی روی بدن شما صورت بگیرد که امروزه در دانشکده های طب سنتی انجام میشود.

انواع مزاج کدامند و خصوصیات هر کدام چیست؟

مزاج دموی

دموی، مزاج گرم و تر است، نماد هوا است و مربوط به فصل بهار میباشد.

خصوصیات افرادی که مزاج دم یا دموی دارند، خوش برخورد، مهربان، برون گرا است.این افراد خواب سنگینی دارند، شوخ طب و شلخته هستند.این افراد برای کمک کردن به دیگران همیشه پیش قدم میشوند و دوست دارند هر آنچه که از دستشان بر می آید برای دیگران انجام دهند.

از لحاظ ظاهری افرادی ماهیچه ای با اندام درشت هستند.اکثرا رنگ چهره و زبان آنها قرمز است، چشمان درشتی دارند، مزه دهانشان شیرین است و موی کمی دارند که معمولا از وسط شروع به ریزش میکند.

مزاج صفراوی

صفرا، مزاج گرم و خشک است،نماد آتش است و مربوط به فصل تابستان میباشد.

افرادی که مزاج صفراوی دارند به اهدافشان پایبندند.این افراد تندخو و عصبی هستند و خیلی زود عصبانی میشوند. کم خواب هستند، خیلی باهوش و خوش صحبت هستند.این افراد با اراده و فعال هستند و توانایی این را دارند که به جای خود و دیگران تصمیم بگیرند، همچنین اعتماد به نفس بالایی دارند.

از لحاظ ظاهری اندام لاغری دارند، دهان وبینی خشک دارند که گاهی به تلخی میزند، بدنی گرم دارند به همین دلیل به سرما بیشتر علاقه دارند و پوست و چشمان زردی دارند.

مزاج سودا

سودا، مزاج سردو خشک است، نماد خاک است و مربوط به فصل پاییز میباشد.

سودایی ها، افراد منطقی  و توداری هستند که کیفیت و جزییات برایشان مهم است، وسواسی هستند، محتاط عمل میکنند، منظم هستند و به نظم اهمیت میدهند و تند خو و عصبی هستند.افرادی که مزاج سودا دارند لزوما افسرده نیستند ولی میتوانند به این بیماری دچار شوند.

از لحاظ ظاهری، اندام لاغر و استخوانی دارند، زبانشان سفید است، موهای پر پشتی دارند و معمولا خواب های آشفته میبینند.این افراد در فصل بهار شرایط بهتری دارند.

مزاج بلغم

بلغم، مزاج سرد و خشک است، نماد آب است و مربوط به فصل زمستان میباشد.

این افراد درون گرا هستند، آرام و خونسرد هستند، صبور هستند و خیلی دیر با دیگران صمیمی میشوند و افرادی زودباور هستند.این افراد خیلی آرام حرف میزنند و به کندی کارهایشان را انجام میدهند.ویژگی بارز آنها، مشکل معده و رفلاکس معده است.

از لحاظ ظاهری، چاق هستند و اندام کوتاه ولی توپور دارند.موی زیادی دارند، زبان سفید و کلفت دارند، پوست سفید رنگ دارند همچنین پوست آنها، مرطوب و درخشان است.

پرهیزات و خوراک های مناسب هر مزاج

خوراک مفید برای مزاج دموی

افرادی که مزاج دموی دارند،طبیعت گرم و تر دارند بنابر این باید خوراک سرد و خشک مصرف کنند تا بدن به حالت تعادل کشیده شود.از جمله این خوراک میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

ماهی، سوپ جو، خورشت آلو، مرغ، سیب، انار، پرتقال، کاهو، گلابی، نان جو، سالاد فصل، آب خنک، آب زرشک و نوشیدنی های سرد.

موارد منع مصرف مزاج دموی

مصرف بیش از حد خوراک گرمی برای این افراد مضر است و باید خوراک گرمی را به اندازه مصرف کنند.خوراک هایی همچون:

انواع ادویههای تند، غذاهای چرب، خرما، بادام، پسته، توت، کشمش، انگور، شیره، گوشت گوسفند، تخم مرغ و بادمجان.

افراد دموی مزاج، استعداد بروز بیماری هایی همچون سردرد، چاقی، پرخوابی و افزایش تپش قلب را دارند و باید در مصرف زیاد خوراک گرمی پرهیز کنند یا از مصلح آنها استفاده کنند.

خوراک مفید برای مزاج صفراوی

سیب، انار، خیار، الو، هندوانه، لیمو ترش، گوجه سبز، زیتون، زرشک،پرتقال، زرشک،گشنیز، هویج فرنگی، روغن زیتون، کدو خورشتی، سوپ جو و جوجه.همچنین بهترین نوشیدنی برای این افراد، عرق شاهتره و عرق کاسنی و نوشیدنی های خنک است.

موارد منع مصرف مزاج صفراوی

ادویه های گرم و تند،خربزه، گوشت قرمز، بادمجان، گردو، پسته، فندوق، سیر و پیاز.استفاده بیش از حد این خوراک برای افرادی با مزاج صفرا، میتواند مشکلاتی ماننداسترس و اضطراب، کم خوابی و تپش قلب را به همراه داشته باشد.

خوراک مفید برای مزاج سودایی

گندم، مویز، کشمش، بادام، شیره، سیرسیاه، توت، زرده تخم مرغ، خربزه، برنج، الو، انواع سبزی ها گرم، حلیم، عسل، خرما، کاچی، طالبی و سیب نمونه هایی از خوراک مفید برای افرادی با مزاج سودا هستند.

موارد منع مصرف مزاج سودایی

گوشت گاو، گوشت گوساله، بادمجان، فست فود ها، روغن های صنعتی، چای، زنجبیل، قهوه و فلفل. مصرف بیش از حد این مواد باعث بروز بیماری هایی همچون افسردگی، نفخ معده و بی خوابی میشود و باید در مصرف خوراکی که طبیعت سرد و تر دارند دقت کنید.

خوراک مفید برای مزاج بلغم

جوجه کباب، آبگوشت، گوشت بلدرچین، عسل، گلابی، انجیر، خرما، توت، سیب، نارگیل و زعفران.

موارد منع مصرف مزاج بلغم

لبنیات، برنج، سرکه، مرغ، ماکارانی، ماهی، سوپ جو، کشک، نارنگی، خیار، هندوانه، کاهو و انواع میوه های ترش. در صورت زیاده روی در مصرف موارد ذکر شده، عوارضی همچون کم شدن حافظه، نفخ، دیر هضم شدن غذا، مشکلات گوارشی و درد مفاصل به وجود خواهد آمد.

آیا امکان تغییر مزاج وجود دارد؟

در پاسخ به این پرسش کهآیا امکان تغییر مزاج بدن وجود دارد، میتوان پاسخ داد بله؛ اگر شما از مزاج خود با خبر بوده و به فکر تغییر آن هستید، باید زیر نظر متخصص طب سنتی و با تغییر نوع تغذیه و همچنین استفاده از برخی گیاهان دارویی میتوانید طبع بدن خود را تغییر دهید.

با توجه به نکات ذکر شده، دانستن طبع بدن بسیار ضروری است و شما اگر بدانید که مزاجتان چیست، میتوانید از خوراکی هایی که متناسب با مزاج شما است استفاده کنید؛ در این صورت هم از مصرف اینگونه خوراک لذت بیشتری میبرید و هم از بروز بیماری های بسیاری جلوگیری میکنید.

تست مزاج شناسی

1.پوست بدن شما چه رنگی است؟

الف) سفید مایل به آبی

ب) سفید مایل به سبز

ج) سفید روشن

د) تیره

2.موهای بدن شما چه وضعیتی دارد؟

الف) پرپشت، ضخیم، روشن و لخت

ب) کم پشت، نازک و شکننده

ج) پرپشت، ضخیم، تیره و صاف

د) پرپشت، ضخیم، تیره و فر

3.ساختار بدن شما بیشتر به چه صورت میباشد؟

الف) بیشتر عضلانی است 

ب) بیشتر چربی است

4. رگ های دستان و بدن شما به چه صورت است؟

الف) برجسته

ب) مات

5.اطرافیانتان شما را کم حرف یا گزیده گو یا پر حرف میدانند؟

الف) کم حرف

ب) پر حرف

ج) گزیده گو

6.آیا زود عصبی میشوید؟

الف) بله

ب) خیر

7.خوراک گرمی را راحت تر میخورید یا خوراک سردی؟

الف) سردی

ب) گرمی

پاسخ تست

1. الف) سرد و تر                              ب) گرم و خشک

ج) گرم و تر                                     د) سرد و خشک

2. الف) گرم و تر                               ب) سرد و تر

ج) گرم و خشک                                د) گرم و تر

3. الف) گرم و خشک

ب) گرم و تر

4. الف) گرم و خشک

ب) سرد و تر

5. الف) سرد و تر                             ب) گرم و خشک

ج) گرم و تر

6. الف) گرم و خشک

ب) سرد و تر

7. الف) سرد و تر

ب) گرم و خشک

طبق پاسخ ها موارد گرم وتر، گرم و خشک، سرد و تر و سرد و خشک را با هم جمع کنید در نهایت موردی که بیشتر از بقیه باشد مزاج شما خواهد بود.

نظرات
  لطفا نظر خود را راجب مقاله مزاج شناسی بنویسید....
  (بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد