گیاهان ضد سرماخوردگی و درمان آنفولانزا

با شیوع آنفولانزا بهتر است به دور از داروهای شیمیایی و به روش سنتی با استفاده از گیاهان دارویی به معالجه این بیماری بپردازیم تا هم از عوارض داروهای شیمیایی به دور باشیم و هم از خواص بیشمار گیاهان دارویی بهره مند شویم....
گیاهان ضد سرماخوردگی و درمان آنفولانزا

راه های درمان سرماخوردگی و آنفولانزا و تقویت سیستم ایمنی بدن

با گسترش بیماری کرونا و بعد از آن بیماری آنفولانزا، مردم سعی میکنند با استفاده از داروهای شیمیایی بتوانند بدن خود را تقویت کنند تا از بیمار شدن و ابتلا به این بیماری ها پیشگیری کنند.امروزه که بیماری آنفولانزا در حال گسترش است و افراد زیادی به آن مبتلا شده اند باید علاوه بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی، سعی کنید از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنید و همچنین بدن خود را برای مبارزه با این بیماری ها آماده کنید.

استفاده از آنتی بیوتیک ها و انواع داروهای شیمیایی شاید بتواند در این امر به ما کمک کند ولی در نظر داشته باشید در طی مرور زمان بدن به این دسته از داروها عادت میکند و دیگر هیچ تاثیری در پیشگیری از بیماری ها و مبارزه با ویروس ها نخواهند داشت.مهمتر از همه، داروهای شیمیایی عوارضی دارند که به شکل های متفاوت و در زمان مختلف خود را نشان خواهند داد.

عده ای از مردم هم هستند که به استفاده از گیاهانی که در طبیعت وجود دارد روی می آورند.گیاهان زیادی هستند که به بدن کمک میکنند تا تقویت شود و با ویروس ها مبارزه کند که میتوان به گیاهان دارویی مانند ریشه جینسینگ، اویشن شیرازی، گل پنیک و به ادویه هایی مانند دارچین، فلفل و... اشاره کرد.

استفاده از این دسته از گیاهان شاید تاثیر فوری روی بدن نداشته باشد، ولی مطمئنا کمک ویژه ای در تقویت و افزایش سیستم ایمنی بدن خواهند داشت و از بدن در برابر ویروس ها محافظت خواهند کرد.

از آنجایی که این دسته از گیاهان کاملا طبیعی هستند هیچگونه ضرر و عوارضی برای بدن ندارند و شما با خیال راحت میتوانید از آن ها استفاده کنید ولی دقت داشته باشید که زیاده روی در مصرف هیچ چیزی خوب نیست و بهتر است از این گیاهان هم به اندازه مصرف کنید.

در ادامه سلام عطارشما را باخواص گیاهان دارویی در تقویت و درمان بیماری آنفولانزا آشنا خواهد کرد.

چه گیاهانی برای سرماخوردگی و آنفولانزا مفید است؟

اویشن شیرازی

اویشن یکی از گیاهان پر طرفدار بوده که در درمان سرماخوردگی و انفولانزا تاثیر بسیار خوبی روی بدن میگذارد.آویشن حاوی ویتامین های A-B-E میباشد.از اویشن میتوان به عنوانآنتی بیوتیک طبیعی یاد کرد.مصرف دم کرده برگ آویشن برای درمان بیماری هایی مانند سرفه، آنفولانزا، حساسیت، بدن درد، مسمومیت و سیاه سرفه مفید است.

شما میتوانید مقداری از برگ آویشن را داخل قوری بریزید و تا 20 دقیقه بگذارید تا دم بکشد سپس از صافی رد کنید و داخل فنجان بریزید.در نهایت 1 قاشق عسل به آن اضافه کنید و میل کنید.میتوانید این دمنوش را روزانه 2 تا 3 مرتبه مصرف کنید.

دقت داشته باشید آویشن گیاه بسیار قوی است و در درمان سرماخوردگیفوق العاده است ولی مصرف زیادی آن باعث کم خونی میشود و لازم است تا از آن به اندازه مصرف کنید.

گل پنیرک

گل پنیرک از آن دسته از گیاهانی است که خواص دارویی زیادی دارد.پنیرک طبیعت سرد و تر متمایل به معتدل میباشد.به طوری که اخلاط رقیق را معتدل کرده و اخلاط غلیظ را رقیق میکند.

گل پنیرک برای درمان سرفه های زیادی بسیار موثر است.یکی از علائم سرماخوردگی و همچنین عوارض طولانی مدت بیماری کرونا، سرفه های شدید است به طوری که ممکن است این سرفه ها در مدت زمان طولانی همراه شما باشند.استفاده ازگل پنیرک میتواند سرفه را به قدر قابل توجهی کم کند و طول درمان را بسیار کاهش دهد.

همچنین پنیرک برای افرادی که حساسیت یا آلرژی دارند مناسب است.برای درمان سرفه و بهبود حساسیت کافیست 2 قاشق غذا خوری از گل پنیرک را همراه با 10 عدد عناب داخل قوری بریزی و تا 20 دقیقه دم بگذارید.سپس از صافی عبور دهید و داخل فنجان بریزید و در نهایت یک قاشق عسل به آن اضافه کنید و میلی کنید.

از گل پنیرک میتوانید روزانه 3 بار استفاده کنید.

گل بابونه 

یکی از علائمی که بیماری آنفولانزا دارد، بدن درد زیادی و خستگی یا کوفتگی بدن است.این بدن درد میتواند به قدری باشد که شما نتوانید کاری را انجام دهید و فقط دوست داشته باشید بخوابید.راه حل این مشکل، استفاده از دمنوش بابونه است.

گل بابونه برای رفع خستگی بدن و کاهش بدن درد میتواند تاثیر بسیار خوبی داشته باشد.علاوه بر اینکه میتواند خستگی را از بدن شما بیرون کند، به بهبود شرایط عمومی بدن و رفع علائم سرماخوردگی کمک میکند.

کافیست 1 تا 2 قاشق از گل بابونه را داخل قوری بریزید و چند دقیقه بگذارید دم بکشد سپس دمنوش را میل کنید.

جوشانده سرماخوردگی

جوشانده سرماخوردگی یک جوشاندنی ترکیبی است که مخصوص درمان بیماری هایی همچون کرونا، انفولانزا و سرماخوردگی است.این جوشانده ترکیب شده ازگیاهان اویشن، پولک، گل پنیرک، عناب، ناخنک، تخم گشنیز و گل ختمی میباشد.

هر کدام از گیاهان نام برده شده به خودی خود میتوانند حال عمومی بدن را بهبود یافته و باعث درمان بیماری سرماخوردگی و از بین بدن ویروس ها شوند.ترکیب این گیاهان با هم باعث شده تا قدرت بیشتری به بدن اضافه شود و تاثیر بهتری روی بدن داشته باشند.

همچنین باعث کاهش طول درمان شده و از بروز بیماری ها نیز پیشگیری میکنند.

مقداری از این جوشانده را داخل قوری آبجوش بریزید و به مدت 20 تا 30 دقیقه بگذارید بجوشد سپس از صافی رد کرده و مصرف کنید.میتوانید روزانه 2 الی 3 مرتبه از این جوشانده مصرف کنید.

پونه

پونه یکی از گیاهان دارویی میباشد که از خانواده نعناییان بوده و دارای انواع ویتامین ها و مواد مغذی میباشد.شاید بتوان از پونه به عنوان بهترین جایگزین آنتی بیوتیک ها یاد کرد.پونه بدن را ضد عفونی میکند و باعث تقویت قوای ایمنی بدن میشود.

پونه باعث پاکسازی ریه میشود و عفونت ها را از بین میبرد.در این زمان که بیماری کرونا ریه را به شدت درگیر میکند، استفاده از پونه میتواند برای از بین بردن عفونت ریه مناسب باشد.

استفاده از دم کرده پونه برای سرماخوردگی نیز میفید است.میتوانید پونه را با برخی گیاهان مانند اویشن یا گل ختمی ترکیب کنید و سپس دم کرده و مصرف کنید.

ریشه جینسینگ قرمز

از ریشه جینسینگ به عنوان یک درمان کننده طبیعی یاد میشود.ریشه جینسینگ قرمز از نوع کره ای بوده که در آسیا یافت میشود.

جینسینگ طبیعت گرمدارد و مقوی بدن است و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن میشود.مصرف ریشه جنسینگ برای جلوگیری از سرماخوردگی و همچنین بهبود سرماخوردگی مفید است.این ریشه با ارزش، خستگی را از بدن بیرون میکند و انرژی را به بدن برمیگرداند.

از ریشه جینسینگ به روش های مختلفی میتوانید استفاده کنید:

 • میتوانید ریشه جینسینگ را ریش ریش کرده و بخار پز کنید و همراه با عسل میل کنید.
 • میتوانید ریشه را خشک کرده سپس پودر کنید یا به تکه های ریز تبدیل کنید و داخل سوپ یا غذاهای دیگر بریزید.

گل گاوزبان

در گل گاوزبان ویتامین ها و مواد مغذی زیادی از جمله فلانوئیدها و ویتامین C وجود دارد که قوای ایمنی بدن را افزایش میدهند و ویروس ها را از بین میبرند.گل گاوزبان خاصیت آرامبخشی دارد به طوری که بدن را آرام میکند و باعث بهبود سرماخوردگی میشود.

خستگی و بی حالی را بهبود بخشیده و فشار خون را بالا میبرد.بنابراین افرادی که بیماری فشار دارند باید در مصرف این گیاه دقت کنند یا همراه با آن از لیمو استفاده کنند.

گل گاوزبان خاصیت ضد التهابی دارد و درهای بدن را کاهش میدهد؛ همچنین به درمان گلو درد کمک میکند.بهتر است روزانه 2 مرتبه گل گاوزبان دم کنید و میل کنید ولی افرادی که فشار بالا دارند باید در مصرف آن احتیاط کنند.

گل بنفشه

گل بنفشه، گل های بنفش رنگی هستند که پر از خاصیت بوده و برای بدن بسیار مفید است.اغلب مردم گل پنیرک را با گل بنفشه به اشتباه میگیرند زیرا هر دو بنفش رنگ بوده و بهبهبود سرماخوردگی و سرفه کمک میکنند ولی تفاوت هایی میان ان دو وجود دارد.

پنیرک درشت تر از گل بنفشه است و از لحاظ قیمتی خیلی با هم تفاوت دارند به طوری که قیمت گل بنفشه بالای 1 میلیون تومان است.

جوشانده گل بنفشه حاوی مقادیر زیادی موکیلاژ و ساپونین است که برای مشکلات ریوی فوق العاده مفید است.گل بنفشه یک ضد التهاب قوی است و درست همانند اسپرین عمل میکند و درد های ناشی از التهاب را کاهش میدهد.

از گل بنفشه برای کاهش تب نیز مصرف میشود و یک گیاه بسیار مفید برای کاهش تب میباشد.علاوه بر این برای درمان سرفه، گلودرد، سرماخوردگی و بیماری هایی مانند آنفولانزا نیز کاربرد دارد.

در این مقاله سعی کردیم شما را با انواع گیاهانی که میتوانند در بهبود سلامت بدن و درمان سرماخوردگی تاثیر داشته باشند، آشنا کنیم.از این گیاهان هم میتوانید برای تقویت بدن استفاده کنید و هم به عنان یک دارو برای پیشگیر از بروز بیماری ها استفاده کنید.

در نهایت بهتر است با پزشک در خصوص مصرف این گیاهان مشورت داشته باشید.

همچنین استفاده از شربت آبلیمو عسل برای بهبود سرماخوردگی و افزایش انرژی بدن بسیار لازم است.کافیست چند قطره آبلیمو را به همراه 1 قاشق عسل، به 1 لیوان آلجوش اضافه کنید و به هم بزیند و میل کنید.

نظرات
  ارسال نظر
  (بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد