فیلتر


گیاهان دارویی

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448

فروش انواع گیاهان دارویی به صورت فله

بلیله چیست

بلیله چیست

29,000 تومان
قره ماش

قره ماش

17,000 تومان
%12ریشه شقاقل

ریشه شقاقل

50,000
44,000 تومان
صبر زرد (تلخک)

صبر زرد (تلخک)

18,000 تومان
%5سویق چاق کننده

سویق چاق کننده

57,000
54,000 تومان
%18سویق گندم

سویق گندم

45,000
37,000 تومان
برگ زیتون

برگ زیتون

20,000 تومان

گیاهان دارویی

قدمت شناخت خواص گیاهان دارویی شاید بیرون از حافظه تاریخ باشد و این گیاهان همیشه در طول تاریخ با انسان همراه بوده اند و تاثیرات درمانی آن بر انسان، بر هیچ کسی پوشیده نیست.یکی از مهمترین دلایل این قدمت، باورهای ریشه دار مردم مناطق مختلف در خصوص استفاده از گیاهان است گرچه توجه به این گیاهان در سالهای گذشته خیلی کم بوده اما امروزه بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.با این وجود در جامعه امروزی هم درک درستی از گیاهان دارویی، شیوه تهیه و روش مصرف آن در ذهن مردم وجود ندارد.

گیاهان دارویی یکی از منابع غنی کشور است که امکان صادرات آن وجود دارد از آنجایی که کشور های اروپایی مانند فرانسه و آلمان مقدار قابل توجهی از گیاهان دارویی وارد میکنند، نشان دهنده این است که گیاهان دارویی بازار بزرگی در دنیا دارد و همچنین کشور ما هم میتواند به عنوان صادر کننده این گیاهان فعالیت داشته باشد.

ایران از لحاظموقعیت جغرافیای و آب و هوا زمینه رشد گیاهان بسیاری را دارد و یکی از بهترین مناطق دنیا محسوب میشود.دانشمندان ایرانی مانند ابن سینا کتاب های بسیاری در باره گیاهان دارویی نوشته اند که مورد توجه جهانیان قرار گرفته است و امروزه هم از آنها استفاده میشود.

با این حال بسیاری از مردم کشور ما از خواص و فواید این گیاهان بی خبرند و آنها را دور میریزند یا حتی آنها را از بین میبرند.

کشت گیاهان دارویی

1-معرفی گیاهان دارویی

اطلاعات مربوط به خواص دارویی گیاهان از سال های بسیار دور و به تدریج به دست آمده و نسل به نسل به دوره های بعدی منتقل شده است.مصر و چین اولین مناطقی بودند که حدود بیست و هفت قرن قبل از میلاد مسیح از گیاهان دارویی به عنوان دارو استفاده میشده و حتی در آن زمان برخی از گیاهان را برای مصرف بیشتر به عنوان دارو، کشت میکردند.

امروزه گیاهنی را به عنوان گیاهان دارویی میشناسند که دارای ویژگی های زیر باشند:

1.در بدن این گیاهان موادی ساخته و ذخیره میشود که دارای فواید زیادی هستند که میتوانند برخی بیماری ها را درمان کنند.

2.ریشه، برگ ها، گل، ساقه و....دارای مواد موثری باشند.

3.معمولا از اندام های مورد نظر به شکل تازه استفاده نشوند.

2-کاربرد گیاهان دارویی

1.گیاهان دارویی: از مواد موثره به شکل مستقیم یا غیر مستقیم اثر درمانی دارند.

2.گیاهان ادویه ای:از مواد موثره موجود در این گیاهان، در صنایع غذایی مانند نوشابه سازی ، کنسرو سازی به عنوان طعم دهنده و تغییر در رنگ و مزه مورد استفاده قرار میگیرد.برای تهیه این دسته از ادویه جات بر رویخرید کلیک کنید.

3.گیاهان عطری:قسمت هایی که در این گیاهان حاوی اسانس هستند را به صورت تقتیر با بخار آب از آن ایتخراج میکنند.

برخی گیاهان مانند نعناع در هر سه مورد، مورد استفاده قرار میگیرند.برخی ها هم مانند برگ درخت گردو، کاکل ذرت، پوست لوبیا و...... به دلیل اینکه حاوی مواد موثره میباشند جزو گیاهان دارویی محسوب نمیشوند زیرا عملیات کاشت، داشت و برداشت این گیاهان به دلیل استفاده از آن مواد موثره نمیباشد.

گیاهان دارویی اگر چه در داشتن مواد موثره با هم مشترک هستند اما مشخص است که از نظر خصوصیات گیاه شناسی بیشتر به گیاهان تزینی و زینتی شبیه هستند وانواع درختچه، علفی، یکساله، دوساله و.... بین آنها دیده میشود.

بحث دارویی بودن گیاهان همیشه یک امر در حال تغییر بوده است.ممکن است گیاهانی که امروزه خواص درمانی دارند و از آن ها در درمان بیماری های مختلف مورد استفاده قرار میگیرند، در آینده و طی بررسی های بیشتر مضراتی داشته باشد یا فاقد خواص درمانی باشد و همچنین ممکن است گیاهانی که ارزش دارویی ندارند ممکن است طی تحقیقات بیشتر خواص درمانی و داروی داشته باشند.جالب است بدانید تا امروز، تنها خصوصیات دارویی حدود30 هزار گونه از 600 هزار گونه گیاهی در جهان شناخته شده است.

3-اهمیت گیاهان دارویی

از نظر تاریخی گیاهان دارویی اهمیت بسیاری در گسترش و توسعه  جوامع داشته اند.از گذشته استفاده از برخی ازگیاهان دارویی به صورت سنتی مرسوم بوده و تا به امروز هم رواج دارد به همین دلیل همیشه تحقیقات بسیاری برای فراورده ها و مواد طبیعی دارویی گیاهان در حال انجام است.امروزه اهمیت گیاهان دارویی و شناخت نقش اصلی آنها در پیشبرد اهداف ملی و حتی جهانی برای تحقق سلامت و خودکفایی دارویی، ایجاد شغل های بسیار و رونق اقتصاد بر کسی پوسیده نیست.

4-کاشت و پرورش گیاهان دارویی

گیاهان دارویی با بو، رنگ، مزه و ترکیب ساختاری ویژه تنوع بسیاری دارند و پرورش آن یک کار زیبا و فرح بخش است مثلا ساکنان آپارتمان ها میتوانند این گیاهان را درگلدان پرورش دهند .گیاهان دارویی معمولا خودرو و مقاوم هستند که به راحتی قابل پرورش هستند.گونه های یک ساله از این گیاهان که مقاومت خوبی هم در برابر عوامل جوی دارند حتی در مقایسه با سبزیهای خوراکی هم به مراقبت کمتری نیاز دارند.از لحاظ رشد، اکثر گیاهان دارویی در هر نوع آب و خاکی رشد میکنند ولی این امر زمانی خوشایند و رضایت بخش است که آن محل رویش با شرایط بومی گیاه تطبیق داشته باشد همچنین محل فیزیکی گیاه هم باید به درستی فراهم شود.

برخی از گیاهان دارویی مانند نعناع باید در سایه باشند اما در مقابل گیاهانی مانند مریم گلی و آویشن علاوه بر اینکه باید درآفتاب باشند بلکه باید حفاظ هم داشته باشند.تحقیقات انجام شده در سالهای گذشته نشان دهنده این است که گیاهان پرورشی اگر از نوع خوب و در آب وهوای مناسبی پرورش یابند، حداقل به اندازه گیاهان وحشی موثر اند روش های کشت ممکن است حتی گیاهانی را تولید کند که به شکل قابل ملاحظه ایاز گیاهان وحشی موثر تر باشند.

شما عزیزان میتوانیدانواع گیاهان دارویی را از فروشگاه اینترنتی سلام عطار با قیمت مناسب تهیه کنید.